Adres: ul.Starowiślna 35/9, Kraków
Tel: 668 969 960 (pn-pt 10:30-18:30)
Adres: ul.Starowiślna 35/9, Kraków
Tel: 668 969 960 (pn-pt 10:30-18:30)
Psychoterapia Tańcem i Ruchem wzięła swoją nazwę od angielskiego Dance Movement Psychotherapy, w skrócie DMP. Przywędrowała do Polski w 2004, do warszawskiego instytutu, który do tej pory jest jedynym miejscem w kraju szkolącym psychoterpeutów w tym kierunku. Jest to forma terapii zorientowanej na działanie, której podstawę stanowi założenie, że umysł i ciało są nierozłączne. To, w jaki sposób człowiek się porusza może wynikać ze stanu wewnętrznego osoby. Wyparte emocje wciąż mogą żyć w ciele. Natomiast zmiana ruchu i postawy wpływa na psychikę. W ten sposób terapia tańcem i ruchem jest istotna dla rozwoju pacjenta i ma działanie leczące, a także wspomagające funkcjonowanie. W trakcie terapii tańcem osoba ma szansę zaangażować się w proces, którego wynikiem może być całościowa integracja i zmiana.
Podstawowym elementem leczącym w psychoterapii tańcem i ruchem jest relacja terapeutyczna, która jest tworzona między pacjentem a terapeutą zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie. Terapia oparta na zaufaniu, akceptacji, empatii, a także zaangażowaniu i prawdziwej obecności sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i umożliwia otworzenie się przed drugą osobą.
Kolejnym czynnikiem leczącym jest oczywiście ruch, jego sekwencje, postawa ciała, gesty, improwizacje oraz bezruch. Umożliwiają one zwiększenie świadomości człowieka dotyczącej własnego ciała, ale również umysłu, odczuć i reakcji na bodźce. Mimo że osoba czasami nie zdaje sobie sprawy z niektórych własnych uczuć albo doświadczeń, te mogą dawać o sobie znać na zewnątrz. Natomiast zwiększając repertuar ruchowy i ucząc się nowych postaw, pacjent może otworzyć się również na nowe zachowania, które pozwolą przywrócić zadowalające funkcjonowanie człowieka.
Psychoterapia tańcem i ruchem korzysta również ze sztuki. W trakcie sesji korzysta się z takich narzędzi terapeutycznych, jak rysunek, sen, metafora albo symbolika. W ten sposób można rozwijać kreatywność i wyobraźnię, a także lepiej zrozumieć wewnętrzne przeżycia. W terapii tańcem chodzi przede wszystkim o dotarcie do tych elementów, które są schowane w nieświadomości, wydobycie ich na wierzch i nazwanie. Sztuka z kolei płynie z wewnątrz, nie zastanawiamy się dokładnie nad tym, jak ma wyglądać.
Taka forma pozwala zauważyć to, z czego można nie zdawać sobie sprawy. Każdy ruch i wszystkie formy uzewnętrznienia się pacjenta są na bieżąco omawiane. Psychoterapeuta tańca obserwuje osobę, zadaje pytania i razem z nią szuka na nie odpowiedzi zarówno w słowach, jak i ruchu. Może również samemu tańczyć, żeby wesprzeć ruch pacjenta i go rozwijać. W ten sposób werbalna część terapii dopełnia tej niewerbalnej. Co ważne, w trakcie psychoterapii tańcem i ruchem nie trzeba mieć przygotowania tanecznego. Należy się jedynie wsłuchać we własne ciało i poruszać zgodnie z nim.
Terapia ruchu jest odpowiednia zarówno dla indywidualnego pacjenta, jak i w trakcie spotkań grupowych. Korzysta się z niej również podczas pracy z parami albo rodzinami, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Nie ma ograniczeń wiekowych co do stosowania tej formy psychoterapii. Uważa się jednak, że przyniesie najlepsze skutki szczególnie tym osobom, które mają trudności w nazywaniu emocji, w wyrażaniu uczuć albo mówienie o nich jest dla pacjenta zbyt trudne. Terapia tańcem i ruchem sprawdzi się również dla osób, które doświadczają objawów somatycznych, napięć ciała lub ich problemy są widoczne w postawie albo uzewnętrzniają się poprzez trudności w poruszaniu się. Zaburzony obraz własnego ciała, zaburzenia odżywiania, trudności w nawiązaniu bliskich relacji lub kontaktu fizycznego, a także problemy w sferze emocji, porozumiewania się czy duży stres – również mogą zostać zaopiekowane podczas psychoterapii ruchu. Jest to też metoda odpowiednia do samorozwoju. Pozwala lepiej się poznać, zrozumieć własne zachowania lub uczucia, a także pełniej wyrażać siebie.
Oferta terapeutyczna
Nasz blog
Projekt i budowa strony: Pixel Paw